Kozmetikumok tartósítása

Tartósított kenőcs

Használhatunk boltokban kapható, kész kenőcsöket is, ezeknek azonban ellenőrizzük az összetevőlistáját! Kerüljük a kőolaj-származékokat, mesterséges illat — és színezőanyagokat, illetve tartósítószereket tartalmazó készítményeket!

Kozmetikumok tartósítása

A házilag kevert kenőcsöknek épp az a nagy előnye, hogy megválogathatjuk az alapanyagokat. Vásárlási tanácsok itt. Alapnak bázisnak zsírt és tartósított kenőcs használhatunk, amihez hozzáadjuk a megfelelő növényi adalékot. Utóbbi lehet friss vagy szárított növényi rész, alkoholos vagy olajos kivonat, illetve illóolaj.

Natúr kozmetikumok tartósítása

Segítség az alapanyagok kiválasztásához: bőrpróba A tisztán növényi készítmények is okozhatnak allergiás reakciót, ezért — mint egyébként a gyári készítményeknél is — használatuk előtt érdemes bőrpróbát végeznünk. Ennek részletes leírását lásd itt! A vizes krémek előnye, hogy a víz segíti az elegy beszívódását, ami egyrészt fokozza a hatóanyagok bőrbe és véráramba jutását, másrészt kellemesebbé teszi az alkalmazást, hiszen a kenőcs, krém nem hagy ragacsos filmet a bőrön.

Tudnunk kell azonban, hogy ezek sokkal rövidebb ideig tarthatók tartósított kenőcs, mint a tisztán zsíros alapú készítmények. Hogy a krémek melyik fajtáját érdemes alkalmaznunk, az a felhasználandó gyógynövény hatóanyagainak oldékonysági tulajdonságaitól is függ.

Gyógyszertartósítás

Az illóolajok és az alkaloidok például nagyrészt zsíroldékonyak lipofilekmíg a cseranyagok és a keserűanyagok vízoldékonyak hidrofilek. Hagyományosan használt, de inkább kerülendő alapanyagok Disznózsír: előnye, tartósított kenőcs nagyon jól oldódnak benne a lipofil növényi adalékok és nem romlandó.

Hátránya azonban, hogy nehezen szívódik be, és nem épp kellemes szagú, olvadós, folyós, zsíros réteget hagy a bőrön, ami nagyon kényelmetlenné teszi az alkalmazását. Vegetáriánusok számára etikai megfontolások miatt sem megfelelő. Vazelin: petrolátumnak vagy puha paraffinnak is nevezik.

Arckrém készítése házilag

Nem más, mint olcsó kőolajszármazék. Színtelen, szagtalan, áttetsző, zselé állagú anyag. A régi vélekedéssel szemben nem segíti elő a bőr regenerálódását. Bőrbetegségeknél és sérüléseknél tapasztalt pozitív hatását annak köszönheti, hogy nagyméretű molekulái révén megáll a bőr felszínén, és légmentes, vízálló filmet képez rajta, így nem tudnak bejutni a kórokozók.

Abena bőrápoló kenőcs

Ugyanezen tulajdonságánál fogva azonban a bőr természetes légzését és méregtelenítését is lehetetlenné teszi. És ahogyan a baktériumokat nem engedi be, úgy a gyógyító hatóanyagokat, illóolajokat sem képes a bőr mélyebb rétegeibe vagy a véráramba juttatni.

Sőt, mivel ezek megállnak a felsőbb rétegekben, a bőr túltelítődhet velük, és még olyan gyógyító hatású növények is, mint a körömvirág vagy az orbáncfű, allergiás reakciókat válthatnak ki.

tartósított kenőcs

Gyógynövényes krémeknél tehát kifejezetten rossz választás a vazelines alap. A lanolint is előszeretettel alkalmazzák kenőcskészítéshez, főleg azért, mert emulgeátorként viselkedik, vagyis megkönnyíti a vizes és zsíros komponensek elkeveredését.

  1. Tartósítószerek - Összetevő funkció
  2. Kozmetikumok tartósítása - Kozmetikai receptek, kozmetikum receptek
  3. PharmaOnline - Gyógyszertartósítás

Természetes anyagként reklámozzák, hiszen alapanyaga a gyapjúviasz lásd lentebbde rendszerint olcsó paraffinolajokkal cseppfolyósítják, mert így nagyon sokáig eltartható kenőcsöt lehet belőle előállítani. A lanolin előnye tehát, hogy nem avasodik és felveszi a vizet, ezért könnyen beszívódik. Vegyszeres maradványainak köszönhetően azonban komoly allergiás reakciókat válthat ki. Természetes és biztonságos alternatívája a tartósított kenőcs gyapjúviasz.

Kényelmesebb, biztonságosabb alternatívák Méhviasz cera flava : ezt a természetes viaszt a méhek a kaptárban termelik, ebből építik fel a lépeket. A zsírsavészterekben gazdag anyag bőrbarát, és felmelegítve remek emulgeátor.

Gyapjúviasz adeps lanae : birkagyapjúból nyerik, és költséges eljárások során finomítják adaps lane SP-vé, vagyis a legmagasabb követelményeknek is megfelelő, ellenőrzött tisztaságú kenőcsalappá.

Gyógynövényes kenőcsök, krémek, olajok készítése házilag

Ez mentes az üledéktől és a mérgező anyagoktól. Jó tartósított kenőcs. Érdemes hozzá jojobaolajat lásd lent adni a kenhető állag kialakításáért. Az így készült kenőcsök remekül beszívódnak a bőrbe. Sheavaj, karitévaj: szilárd, vajszerű, semleges szagú, hidegen préselt zsíros olaj, amelyet a sheavajfa Butyrospermum parkii termésének gyümölcshúsából nyernek.

Nagyon jó hidratáló, gyulladáscsökkentő hatású. Szilárd állaga miatt gyakran keverik zsíros olajokhoz, így nagyszerű balzsam nyerhető. Hosszan eltartható. Kenőcsalapban az eddig felsorolt összetevőkkel keverve vagy önmagukban is használhatjuk. Ez utóbbi esetben célszerű az olajokat a nedves bőrre kenni, hogy jobban beszívódjanak. Az olaj minősége Aromaterápiás olajokat gyártó és forgalmazó cégek kínálnak kifejezetten erre a célra bázisolajokat, de egyes étkezési olajok is megfelelőek lehetnek.

Ilyenkor azonban jól nézzük tartósított kenőcs a címkét! Az olaj legyen: hidegen sajtolt: fontos, hogy mechanikus úton, és ne vegyszeres oldással nyerjék ki a növényből, mert a vegyszermaradványok a bőrön át könnyen felszívódhatnak. A hideg sajtolásnál ezenfelül az olaj értékes, gyógyhatást hordozó telítetlen zsírsavai is megmaradnak, nem oxidálódnak a tartósított kenőcs hatására.

A finomított artrózis tartósított kenőcs boka kezelési módszerei ugyanaz a baj, mint amit az előző pontban láttunk: vegyszermaradványok kerülhetnek bele, és megfosztják gyorsan romló, ám annál értékesebb telítetlen zsírsavaitól, így gyógyhatását is elveszíti.

Különleges minőségű nyersanyagokból, kizárólag mechanikai eljárással nyert olajat takar, amit nem vetettek alá semmilyen vegyszeres kezelésnek.

tartósított kenőcs

Ez pedig az olajoknál különösen fontos, mert a növényvédőszerek, rovarölők és tartósított kenőcs általában zsíroldékony anyagok, amelyek ilyen formában könnyen felszívódhatnak a bőrön keresztül, és bekerülhetnek a szervezetbe.

A bázisolaj kiválasztása Bár a bázisolajok elsősorban a megfelelő, speciális hatású növényi adalék vivőanyagaként szolgálnak, maguk is rendelkeznek különböző gyógyhatásokkal, amiket érdemes a választásnál figyelembe venni. Néhány fontosabb hordozóolaj tulajdonságai: Jojobaolaj: Tulajdonképpen nem olaj, hanem viaszos észter, ami hidegen megdermed.

Óriási előnye, hogy nem avasodik, nagyon sokáig eláll. Kémiai szerkezete az összes növényi olaj közül a tartósított kenőcs hasonlít az emberi bőr termelte faggyúéhoz.

tartósított kenőcs

Ezért rendkívül bőrbarát, gyorsan felszívódik, nem ken és nem zsíroz össze semmit. Szabályozza a bőr zsír- és vízháztartását, gyulladásgátló tartósított kenőcs antioxidáns hatású. Mandulaolaj: Magas a telítetlenzsírsav-tartalma, szerkezete szintén hasonlít az emberi faggyúéhoz. Jól kenhető, de nem hatol mélyre a bőrbe. Masszázsolajnak kitűnő. Hátránya, hogy gyorsan avasodik.

Ligetszépeolaj: Magas a gamma-linolsav Tartósított kenőcs tartalma, ami egy többszörösen telítetlen zsírsav. Ennél fogva támogatja a bőr öngyógyító képességét; mindenféle bőrgyulladás, ekcéma, pikkelysömör esetén bevált.

tartósított kenőcs

Nagyon gyorsan avasodik. Olívaolaj: Bőrápoláshoz mindenképp az extraszűz vagy natív változatokat válasszuk. Jó hatással van az izomfeszültségekre, csontfájdalmakra, mert melegít és serkenti a vérkeringést. A szagát meg kell szokni. Amikor folyóssá válik, hozzáadjuk a szétroncsolt vagy apróra vágott növényi részeket, tartósított kenőcs vagy illóolajat, és addig keverjük, amíg egynemű masszát nem kapunk.

Ha friss vagy szárított növényi részekkel dolgozunk, a kenőcsöt további percen át állandó keverés mellett forraljuk, hogy a hatóanyagok jól beleoldódjanak az alapba. A megfelelő idő leteltével az olvadt masszát vászonkendőn átszűrjük.

tartósított kenőcs

Ha kész növényi kivonatot vagy illóolajat használunk, a hosszas forralás és szűrés lépéseire értelemszerűen nincs szükség.