Nyirokcsomók fájnak
A nyirokcsomó-gyulladás Milyen betegségem van, és hogy gyógyulhatok ki belőle?
Azonosítatlan zsírcsomók a bőr alatt
Kérdéseit dr. Ez a szervezet legbonyolultabb rendszere, melynek az a feladata, hogy összegyűjtse a szervekből, a testrészekből a baktériumokat, a vírusokat, a méreganyagokat, sőt akár a daganatos sejteket is.
Az a dolga, hogy ne engedje bekerülni ezeket a szövetekből a véráramba, vagy legalább lassítsa a bekerülésüket. Ezek szivattyúállomásokként is működnek, átszivattyúzva magukon a nyirkot, és szűrőberendezésekként is funkcionálnak.
Bármi is az ok, érdemes felkeresnie panaszával háziorvosát! A megnagyobbodott nyirokcsomó helye is árulkodó Ahhoz, hogy következtetni lehessen a lymphadenomegalia okára, ismerni kell, hogy az adott nyirokcsomó régiók mely területekről gyűjtik össze a nyirokfolyadékot. Attól függően, hogy adott csomó hol található, következtethetünk a megbetegedés által érintett területre.
Ettől a nyirokcsomó megnagyobbodik, nyirokcsomók fájnak, megkeményedik, nyomásra fájdalmasan reagál, a fölötte lévő bőr pedig bepirosodik. Ezekben az esetekben a nyirokcsomó a laikusok számára is kitapintható, mérete a borsószemtől a dió nagyságig terjedhet.
A páciens belázasodik, gyengeségre, fáradékonyságra panaszkodik. Ezt az állapotot nevezzük nyirokmirigy-gyulladásnak, mely nem önálló betegség, hanem a szervezet riadója, valamilyen fertőzésre adott reakciója, vagy a daganatos betegségre adott válasza: igyekszik megállítani az áttétek kialakulását.
Például ha a nyakunkon az állkapocs alatt következik be a gyulladás, influenzára, torokgyulladásra, a felső légutak gyulladására következtethetünk.
Amennyiben a fülhöz közelebbi csomók gyulladnak be, azok a szájüreg fertőzéseire, a fogak gyulladására utalhatnak. Vannak olyan nyaki nyirokmirigy-gyulladások, melyek toxoplazmózist vagy más, állatoktól kapott fertőzést jeleznek.
Egyszerűnek tűnő fájdalom, tapintható nyirokcsomó Előzmények, a betegség felismerése Amióta az eszemet tudom, sosem volt komolyabb betegségem. Ráadásul az utóbbi 3 évben még csak nem is voltam megfázva.
A hónaljban képződött gyulladások mellproblémákra, hölgyek esetében emlőrákra is utalhatnak, de nem okvetlenül arra. Az ágyéki gyulladások pedig lábgombásodást, de a nemi szervek fertőzését, gyulladását is jelezhetik.
Belső nyirokcsomók is vannak, melyek gyulladásait csak orvosi képalkotó eszközökkel tudjuk észrevenni, de a betegségek diagnosztizálásában ezek vizsgálata is nagy fontossággal bír. Megesik, hogy több nyirokcsomócsoport egyszerre gyullad be, ami különböző fertőző betegségekre — bárányhimlőre, tébécére, tífuszra, AIDS-re — utalhat.
De mindig az elsődleges betegséget kell kezelni, nem magát a nyirokcsomók fájnak, mert az előbbiek megszüntetésével az utóbbi magától elmúlik.
Ha a hónaljban keletkeznek, ne használjanak dezodorokat, mert azok zavarják az izzadság természetes eltávozását. Szükség van ellenben bőséges folyadékfogyasztásra, pihenésre, kalóriadús étkezésre.
De vigyázzunk, hogy este ne együnk későn és sokat, ne terheljük meg a májat, mely méregtelenítést végez, és elsősorban éjszaka dolgozik.
Lajos Mihály.